Jesteś tutaj: MariGraf Aktualności / Co to jest spad drukarski?

Co to jest spad drukarski?

Spad drukarski jest terminem poligraficznym określającym zadrukowany obszar (najczęściej wąski pasek) arkusza, który zostaje odrzucony w wyniku cięcia.

Przy drukach w których tło jest zadrukowywane kolorem, lub też elementy grafiki dochodzą do krawędzi projektu, uwzględnienie w projekcie spadów staje się koniecznością. Dzieje się tak z powodu niedokładności urządzeń introligatorskich - gilotyn i krajarek, których dokładność cięcia jest różna. W związku z tym, wszystkie barwne obszary dochodzące do marginesu dokumentu muszą zostać rozszerzone, aby wychodziły poza jego brzeg na szerokość 3-5mm, w zależności od dokładności sprzętu introligatorskiego i specyfiki procesów drukarskich występujących w poszczególnych drukarniach.

Zawsze należy zaznaczyć w projekcie linie cięcia, lub podać wielkość spadów. Jest to niezwykle istotna wiadomość dla drukarni, która w innym przypadku może nieprawidłowo ustalić linie cięcia. Większość programów graficznych przeznaczonych do DTP, wykonuje takie znaczniki sama, jeżeli oczywiście sprecyzowane zostaną wielkości spadów. Jeżeli jednak znaczniki robionę są ręcznie pamiętać należy, że z oczywistych powodów, linie cięcia poziome i pionowe nie mogą się z soba stykać i oddalone powinny być od punktu w którym się krzyżują o wielkość wyznaczoną na spad. W przeciwnym razie po cięciu ich części mogą pozostać na wydruku, niepotrzebnie go szpecąc.

Katalog Produktów

 

 

 

 

Strony Internetowe

Aktualności

Google+